Osiedle Żegrze… warte Poznania

gru/11

10

Budujemy Park Rataje – pomimo…

Pięćdziesięcioletnie starania mieszkańców Rataj o budowę Parku Rataje są stopniowo realizowane pomimo braku spektakularnych wydarzeń na tym terenie. Małymi krokami remontowany jest fragment chodnika parkowego – dojście do kościoła Nawiedzenia NMP na os. Bohaterów II Wś. Obok już posadzonych drzew i poświęconych tym, którzy zabiegali o Park, a już odeszli, sadzone są nowe drzewa. Drzewa te – kasztanowce, sadzone są pomimo ich dużej wrażliwości na maleńkiego motylka z Bałkanów szrotówka kasztanowcowiaczka. Wytyczane są fragmenty nowych tras rowerowych mogących połączyć sąsiednie osiedla pomimo nieskutecznej realizacji rekultywacji tego terenu. Realizowane są prace parkowe pomimo nieuregulowanych starych spraw własnościowych i ciągle pojawiających się nowych. Realizowane są prace pomimo nie do końca sprecyzowanych planów budowy Parku. Realizowane są prace porządkowe pomimo trwających dyskusji nad ostatecznym kształtem założeń parkowych. To bardzo dobrze, pomimo że tak do końca naprawdę nie wiemy kiedy i jak rozpoczęte przedsięwzięcia się zakończą – pomimo tego BUDUJMY. DOBRZE, że budujemy – ŹLE, że tak mało i na tak niewielkim obszarze. POMIMO tego BUDUJMY. Budujmy co roku kawałek Parku, tego Parku na który mieszkańcy czekają już 50 lat. Procesu budowy Parku już nic nie zatrzyma.

Słyszymy liczne głosy mieszkańców: jeżeli nadal miałby panować dotychczasowy bałagan, brak uporządkowania terenu, brak obiecanej rekultywacji terenu po byłej, tymczasowej jak mówiono, fabryce wielkiej płyty – to lepiej budujmy. Budujmy według tych planów które już istnieją. Nie czekajmy aż Radni zaproponują i uchwalą jakieś niekorzystne dla Parku zmiany do obowiązującego Studium, do obowiązujących trzech miejscowych planów – po prostu budujmy na tym co jest.

W Parku Rataje posadziliśmy pierwsze drzewa, platany i długowieczne dęby, sadzone są kasztanowce (pomimo zagrożenia ze strony szrotówka). Niektóre z nich są Drzewami Pamięci poświęcone Tym, którzy już odeszli ale przyczynili się do wskrzeszenia idei utworzenia na Ratajach Parku, i którzy o niego skutecznie walczyli: Redaktorowi Jerzemu Bogdanowskiemu, Prof. Reginie Pawule-Piwowarczyk. Inne drzewa czekają na swoich sponsorów.

ŻYCIE W ZIELENI – MODA CZY KONIECZNOŚĆ ? – w dobie szalonego rozwoju motoryzacji, budownictwa, przemysłu i innych cywilizacyjnych „nowości” – odpowiedź jest oczywista. Dlatego jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku znany polityk, U Thant (1909-1974), sekretarz Generalny ONZ (w latach 1961-1971), w raporcie „Problemy ludzkiego środowiska” – wypowiedział te słowa: „JEŻELI LUDZKOŚĆMOŻE OBYĆ SIĘ BEZ DREWNA TO BEZ DRZEW ZGINIE”

Lesław Rachwał – dendrolog
wiceprzewodniczący Rady Osiedla Żegrze

Osiedle Żegrze na Facebook'u - polub nas i bądź na bieżąco:





©2011-2016 Rada Osiedla Żegrze
Poznań

jQ style by Devoluxs
Edit by Łukasz Kapustka