Osiedle Żegrze… warte Poznania

Maj/19

16

Szkoła pełna innowacji

Jak bardzo zmienia się Szkoła Podstawowa nr 50 na Starym Żegrzu widać najlepiej wkraczając  w jej mury. Silny akcent postawiony na jakość kształcenia, chęć poznawania świata i bezpieczeństwo to najważniejsze sprawy, którymi  się zajmujemy dyrektor . Innowacje pedagogiczne stają się w szkole silnym punktem, który wzmocni wśród uczniów chęć rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy, a nauczycielom ułatwi reagowanie na aktualne potrzeby każdego ucznia.

Nauka  języka angielskiego ukierunkowana na sprawne komunikowanie się jest jednym z najistotniejszych czynników społecznych decydujących o możliwości i umiejętności nawiązywania kontaktów w Polsce i poza jej granicami. Podnoszenie umiejętności matematycznych znakomicie rozwija logikę, konsekwencję oraz zdolności kombinatorycznego myślenia, jest świetnym treningiem dla umysłu, a co najważniejsze dla uczniów – pozwala na wybór atrakcyjnych kierunków kształcenia w szkołach ponadpodstawowych. Rozwijanie kompetencji informatycznych obecnie staje się kluczem do przyszłości dla dzieci i młodzieży – kluczem, który otworzy młodym ludziom drzwi do kariery w nowoczesnym i szybko zmieniającym się świecie. Na tym tle widać jak Szkoła Podstawowa nr 50 umiejętnie reaguje na ambitne wyzwania współczesności rozwijając zainteresowania uczniów w zakresie informatyki, matematyki i języków obcych.

Dbałość o rozwój kompetencji informatycznych w SP 50 widać na przykładzie uwielbianych przez uczniów dodatkowych zajęć innowacyjnych z kodowania i robotyki. Uczniowie klas 1-3, a w nadchodzącym roku szkolnym również klasy 4. tworzą roboty WeDo z wykorzystaniem technicznych możliwości klocków LEGO Education. Następnie przy pomocy tabletów programują je do wykonywania określonych zadań. Tak poprzez wciągającą zabawę edukacyjną nabywają ważne umiejętności w zakresie informatyki i robotyki wzmocnione możliwościami nowej pracowni komputerowej i zrewitalizowanej drugiej pracowni.

Szkoła Podstawowa nr 50 wysoko ceni królową nauk – matematykę, ponieważ jest to najlepsza inwestycja w przyszłość każdego ucznia. Dlatego w nadchodzącym roku szkolnym wprowadza dodatkowe zajęcia rozwijające szeroko pojęte kompetencje matematyczne. Celem tworzonych innowacji w tym przedmiocie jest wzbudzanie zainteresowania  matematyką poprzez atrakcyjne lekcje, wypełnione ciekawostkami i różnorodnymi metodami pracy. Poprzez rozwój tych zainteresowań i umiejętności uczniowie będą ćwiczyć również koncentrację, systematyczność i wytrwałość, co pozytywnie wpływa na lepszą naukę także innych przedmiotów, a przez to osiąganie wyższych wyników na egzaminach i lepsze możliwości dostania się do wybranych szkół ponadpodstawowych.

Ważnym elementem wprowadzanych w SP 50 rozwiązań podnoszącym jakość kształcenia wszystkich uczniów jest poszerzenie zajęć o dodatkowe lekcje języka angielskiego już od klasy pierwszej i oparcie ich o tworzony właśnie program innowacji pedagogicznej. Bardzo interesującym projektem w tym zakresie okazał się „EuroWeek  – Szkoła liderów” podczas którego uczniowie klasy 7b mieli okazję przez tydzień uczestniczyć w intensywnych zajęciach i zabawach prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z krajów Unii Europejskiej w niezwykłej zimowej scenerii Kotliny Kłodzkiej, by stać się prawdziwymi liderami. Dodatkowe zajęcia językowe mają też na celu przygotowanie uczniów do sprawnej komunikacji w języku obcym w celu osiągania wysokich wyników na testach końcowych.

Warto spojrzeć na Szkołę Podstawową nr 50 również pod tym kątem, w jaki sposób angażuje uczniów do istotnych projektów realizowanych we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Jedną z najistotniejszych spraw decydujących o jakości życia nas wszystkich jest ekologia – wspólna troska o największe dobro, jakim jest nasza planeta. Tu także szkoła wyróżnia się umiejętnością angażowania uczniów w różnorodne projekty przynoszące wymierne korzyści w postaci ochrony Ziemi. Można przywołać w tym miejscu wiele przykładów realizowanych w szkole lub jej bezpośrednim otoczeniu takich jak: „Sprzątanie Świata”, „Warsztaty Kwiatowe” czy „Drzewo Franciszka”. Warto podkreślić również te najnowsze projekty, kiedy to uczniowie klasy 5a bardzo chętnie zaangażowali się w projekt „Ul jest cool” realizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu mający na celu ochronę pszczół – owadów niezwykle pożytecznych, pracowitych i potrzebnych. Efekt działania uczniów – pięknie pomalowany ul dla pszczół można podziwiać na wystawie w „Starym Browarze”.  Niezwykle wartościowym jest też projekt, który szkoła realizuje we współpracy z Wydziałem Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania „Powitanie Jerzyków w Poznaniu”. Jednym z ciekawszych elementów tego przedsięwzięcia jest konkurs plastyczny o tematyce „Domek dla jerzyków” realizowany przez dzieci przedszkolne oraz uczniów klas 1-3. Najciekawsze, nagrodzone prace staną się inspiracją dla wybitnych polskich architektów w poszukiwaniu rozwiązań konstrukcyjnych i architektonicznych do budowy w naszym otoczeniu domów dla jerzyków.

Jak  zmienia się Szkoła Podstawowa nr 50 widać na każdym kroku. Szybko staje się nowoczesną szkołą gotową sprostać najśmielszym wyzwaniom współczesności, szanującą tradycję, otwartą na przyszłość. To szkoła, w której uczniowie dobrze się czują, są bezpieczni i chętnie się uczą. To szkoła pełna innowacji dla uczniów i z myślą o uczniach.

K.Ż-T

 

Osiedle Żegrze na Facebook'u - polub nas i bądź na bieżąco:

©2011-2016 Rada Osiedla Żegrze
Poznań

jQ style by Devoluxs
Edit by Łukasz Kapustka