Osiedle Żegrze… warte Poznania

wrz/12

28

Drzewa i krzewy owocowe na terenie osiedla – niedocenione bogactwo natury!

Czy nie miło jest wracając z pracy zerwać jabłko z drzewa i w drodze do domu rozkoszować się smakiem ostatnich dni lata? Odpowiedź wydaje się być prosta. Dlaczego więc tak mało osób korzysta ze skarbów, jakie można znaleźć na naszych osiedlach? Na każdym kroku widzimy mieniące się kolorami jabłonie czy pigwy. Niestety większość osób kojarzy je z bałaganem na chodniku zamiast materiałem na pyszne domowe przetwory. Wystarczy chwila cierpliwości przy zbieraniu owoców, by później korzystać z tych smakołyków i to na dodatek zupełnie za darmo!

Jabłoń jest drzewem wszystkim znanym, natomiast pigwa nie jest tak popularna. W celu przybliżenia tego wspaniałego owocu poniżej przedstawiona została krótka charakterystyka tego gatunku. Pigwa pospolita (Cydonia oblonga Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z obszarów Azji, południowo-wschodniej Arabii i Azji Mniejszej.

Jest to najczęściej krzew lub niewielkie drzewko osiągające w naszych warunkach do 2 m wysokości. Liście ma jajowate do owalnych, kwiaty ukazujące się po rozwoju liści, o kolorze białym, bladoróżowym do różowego. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Owoce są żółte, u większości odmiano średnicy do 6 cm, z komorami nasiennymi zawierającymi pestki. Miąższ owoców jest twardy, mocno cierpki i bardzo aromatyczny. Owoce nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są twarde i bardzo kwaśne (nazywane bywają nawet polską cytryną). Są jednak mocno nasiąknięte aromatem i używane są do wytwarzania syropów, nalewek, win, konfitur czy kompotów. Doskonale nadaje się na domieszkę do przetworów z owoców o mdłym lub słabo wyraźnym smaku, dobrze smakuje w połączeniu z jabłkami. Owoce stosuje się w lecznictwie jako środek przeczyszczający, a także zewnętrznie jako lek przeciwzapalny. Pigwa jest uprawiana ze względu na swoje ładne owoce, ale podczas kwitnienia pełni również funkcję ozdobną. Sadzona jest w ogródkach przydomowych i w parkach.
Poniżej zamieszczone został przykładowy przepis na przetwory z owoców, które możemy poszukać na terenie naszych osiedli. Receptur jest wiele – tak wiele, jak wielka będzie nasza wyobraźnia…

Konfitura jabłkowo-pigwowa

1 kg jabłek

1 kg owoców pigwy

1 kg cukru

Sok z cytryny

Owoce umyć, obrać, pokroić i usunąć gniazda nasienne. Następnie wrzucić je do wody z sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały. Obierki i gniazda nasienne zalać niedużą ilością wody, rozgotować i odcedzić. Uzyskany wywar połączyć z owocami i cukrem. Gotować na małym ogniu, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Doprawić sokiem z cytryny według uznania. Przełożyć konfiturę do słoików. Zakręcić słoiki, odwrócić i pozostawić
do wystygnięcia.

 SAM_1393

Maria Chomicz

Osiedle Żegrze na Facebook'u - polub nas i bądź na bieżąco:





©2011-2016 Rada Osiedla Żegrze
Poznań

jQ style by Devoluxs
Edit by Łukasz Kapustka