Osiedle Żegrze… warte Poznania

gru/16

8

Jak spędzić bezpiecznie święta i sylwestrową noc?

Grudzień jest okresem gorączkowych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku. W tym czasie „ogólnego roztargnienia” bardzo często dochodzi do różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń.

Najczęściej do pożarów w okresie przedświątecznym dochodzi z powodu nierozwagi, pośpiechu czy zaniedbania. Przygotowując świąteczne dania nie należy zostawiać ich bez nadzoru na włączonym gazie czy kuchence elektrycznej. Pozostawienie bez dozoru rozgrzanych urządzeń elektrycznych (kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników
i opiekaczy), a także przeciążenia instalacji elektrycznej, spowodowane włączeniem nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych, są najczęstszymi przyczynami pożarów.

Dekorując świątecznymi ozdobami i lampkami mieszkania czy domy należy mieć
na uwadze bezpieczeństwo własne, rodziny i sąsiadów. Zewnętrzne świąteczne oświetlenie mieszkania czy domu może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.

Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci.

            Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (minimum
60 cm) od kominków, pieców, grzejników oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak
i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem.

Trzeba zwrócić również uwagę, aby świec lub świeczników nie ustawiać zbyt blisko materiałów, które mogą ulec zapaleniu.

O czym należy pamiętać w sylwestrową noc?

Nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami jest przyczyną wielu wypadków. Najczęstsze konsekwencje takiego zachowania to: pożar, oparzenia skóry, zapalenie się włosów i odzieży, uszkodzenia ciała, utrata wzroku, kalectwo, a nawet śmierć. Żeby temu zapobiec należy przestrzegać ustalonych zasad. Po pierwsze powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi tych materiałów i uważać na dzieci podczas ich odpalania. Po drugie należy zachować trzeźwość i nie używać petard w pomieszczeniach zamkniętych, balkonach i tarasach, a także nie trzymać już odpalonych fajerwerków w dłoniach. Fajerwerkami i petardami powinni zajmować się tylko dorośli. To materiały wybuchowe, których nieumiejętne używanie może doprowadzić do nieszczęścia.

Fajerwerki mogą uświetnić każdą imprezę lub stać się przyczyną tragedii. To materiały łatwopalne i wybuchowe, dlatego należy z nimi odpowiednio postępować. Co roku w całym kraju odnotowuje się w Sylwestra kilkadziesiąt przypadków udzielania pomocy w związku
z wypadkami przy odpalaniu fajerwerków.

NIE WOLNO !!!

 1. Używać fajerwerków w pomieszczeniach zamkniętych.
 2. Wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż mogą wpaść z powrotem do mieszkania lub mieszkania sąsiadów powodując pożar lub obrażenia ciała.
 3. Wrzucać ani kierować fajerwerków w miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie.
 4. Rzucać fajerwerków na samochody oraz w okolicach stacji paliw i zbiorników
  z płynami łatwopalnymi.
 5. Przerabiać zakupionych fajerwerków ani robić ich samodzielnie.

Pamiętaj !!!

Przy odpalaniu fajerwerków przestrzegaj poniższych zasad:

 1. NIEWYPAŁ – nie podchodź przez 10 – 30 minut, nigdy nie próbuj odpalać ponownie, podnoszenie petard, które wybuchają z opóźnionych zapłonem to najczęstsza przyczyna wypadków!
 2. NIE POCHYLAJ SIĘ – nie należy pochylać się nad fajerwerkami przy odpalaniu, ani też po skończonym efekcie, bo zbyt wczesne odpalenie może poparzyć Twoją twarz!
 3. RAKIETA LECI Z PATYKIEM – nie należy wbijać rakiety w ziemię tylko wstawić pionowo w butelkę, rurkę itp.
 4. RZYMSKIE OGNIE – rurkę należy zakopać, albo wbić w śnieg – trzymanie rurki w dłoni nie jest właściwe.
 5. WYRZUTNIE – zawsze zabezpieczaj przed przewróceniem podczas wystrzału, np. obłóż kamieniami, przymocuj taśmą do wbitego w ziemię patyka

UWAGA !!!

Bawiąc się fajerwerkami bierzesz odpowiedzialność za ewentualne szkody, które mogą one spowodować.

PAMIĘTAJ, ABY ZAWSZE POSTĘPOWAĆ ZGODNIE Z ZAŁĄCZONĄ
INSTRUKCJĄ UŻYTKOWANIA !!!

Przygotował:

st. kpt. Jacek Orlikowski
Dowódca Jednostki
Ratowniczo – Gaśniczej Nr 7
(Poznań – Rataje)

Osiedle Żegrze na Facebook'u - polub nas i bądź na bieżąco:

©2011-2016 Rada Osiedla Żegrze
Poznań

jQ style by Devoluxs
Edit by Łukasz Kapustka